Księga przychodów i rozchodów od A do Z
- Szczegóły
Księga Przychodów i Rozchodów jest formą uproszczonej księgowości, która w przejrzysty i prosty sposób odnotowuje wszelkie zdarzenia gospodarcze i operacje finansowe, zachodzące w przedsiębiorstwie i generujące przychody oraz koszty.
Dla kogo Księga Przychodów i Rozchodów?
Ten rodzaj księgowości mogą wybrać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych (12% lub 32%) lub podatkiem liniowym (19%) oraz ci, którzy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej, spółki jawnej i partnerskiej. KPiR wybrać mogą także te firmy, które w roku poprzednim nie przekroczyły 2 mln euro dochodu (w przeliczeniu na zł).
Jak prowadzić KPiR?
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów można zlecić doświadczonemu biuru rachunkowemu lub robić to samodzielnie za pomocą papierowej księgi lub programu komputerowego. Obowiązkowe jest prowadzenie ksiąg w sposób rzetelny i niewadliwy, bez formalnych błędów, chronologicznie, dbając o poprawność zapisów. Brak tej poprawności może skutkować karą grzywny w przypadku kontroli.
Co zawiera KPiR?
Księga składa się z 17 kolumn, w której dokonuje się odpowiednich zapisów na podstawie dowodów księgowych, takich jak faktury VAT, dzienne zestawienia faktur ze sprzedaży, raporty fiskalne, dowody opłat bankowych, opisy lub specyfikacje otrzymanych materiałów, faktury za zakupione maszyny i urządzenia.
Dodatkowe ewidencje do Księgi Przychodów i Rozchodów
Ta forma księgowości wymaga prowadzenia również dodatkowych ewidencji: środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję sprzedaży, przebiegu pojazdów i ewidencję kupna i sprzedaży wartości dewizowych (przy prowadzeniu kantoru).
Księga Przychodów i Rozchodów jest wygodną, prostą, bezpieczną formą rozliczania i prowadzenia księgowości dla małych oraz średnich firm.